Miesto bitininkystė yra paplitusi vakarų pasaulyje, tačiau Lietuvoje ši veikla yra nauja. Kaip ir kiekviena nauja veikla, miesto bitininkystė susiduria su daugybę klausimų. Šiame straipsnyje nusprendėme atsakyti į dažniausiai mums užduodamus klausimus apie medaus kokybę, miesto aplinkos poveikį bitėms ir mūsų bičių sąsają su vietinėmis bičiu popluliacijomis.
Kokia yra miesto bitininkystės nauda?
Prisideda prie žalesnės miestų aplinkos
Miesto bitės apdulkina vietinius augalus prisidėdamos prie sveiko gėlynų, vietinių daržų bei sodų augimo. Atsižvelgiant į Jungtinių Tautų plėtros programos nurodytus duomenimis, bitės apdulkina apie 70 proc. augalų, kuriuos mes valgome. Be bičių mūsų žemės ūkio sistema žlugtų, o vietinių apdulkintojų populiacija negalėtų pakeisti bičių medunešių teikiamos naudos.
Padeda kurti tvarias miestų bendruomenes
Vykstant urbanizacijos procesams, miesto gyventojai su gamta susiduria vis mažiau. Miesto aviliai, kaip matomi gamtos simboliai padeda miesto gyventojams bei svečiams susijungti su natūralia aplinka.
Padeda nekilnojamo turto įmonėms gauti LEED taškų
Miesto bitininkystė ir avilių pastatymas ant naujai statomų pastatų gali padėti nekilnojamo turto įmonėms gauti LEED taškų. LEED yra amerikietiškas tvarių pastatų vertinimo standartas, sukurtas JAV Žalių pastatų tarybos 1998-aisiais. Per tuos beveik 20 metų šis sertifikatas plačiai paplito po pasaulį kaip tarptautinė geroji tvarumo praktika, ir šiuo metu yra apie 90.000 LEED sertifikuotų/sertifikuojamų pastatų 165 pasaulio šalyse.
Kokia yra miesto medaus kokybė?
Mieste gausu išmetamųjų dujų. Atlikus medaus kokybės tyrimus Vilniaus mieste, buvo išsiaiškinta, kad miesto medus yra aukštos kokybės ir jame nebuvo aptikta sunkiųjų metalų. „Laboratorija patvirtino, kad Vilniaus meduje sunkiųjų metalų nėra. Pavyzdžiui, švino, kadmio. Todėl tyrimai turėtų nuraminti skeptikus, manančius, kad miesto bitės renka užterštą nektarą. Kiti kokybės tyrimo duomenys rodo, kad čia surinktas medus yra brandus ir natūralus, be pridėtinio cukraus,“ – interviu sakė Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto doc. dr. Algirdas Brukštus.
Ar bitėms nekenkia miesto aplinkos sąlygos?
Miestuose bitininkaujame nuo 2018 metų ir pastebime, kad Lietuvos miestuose laikomos bitės yra sveikos. Miestų stogai atstoja bitėms natūralias buveines – medžių dreves, o gyvenimo sąlygos lemia šiltesnes žiemas, mažiau dregmės ir mažiau kenkėjų bei ligų. Šiuo metu taip pat atliekame tyrimą, kurio metu siekiame išsiaiškinti kaip miesto aplinka veikia bites. Pirminiai rezultatai rodo, kad mūsų bitės savo kūneliuose neturi kenksimingų medžiagų.
Ar jūsų bitės prisideda prie vietinių bičių nykimo?
Pagrindinė priežastis, dėl kurios vietinės bitės nyksta dėl medaus bičių atsiradimo mieste yra tai, kad vietinėms bitėms atsiranda daugiau konkurencijos. Didelė konkurencija dėl maisto susikuria kai kvadratiniame kilomentre atsiranda didelis kiekis avilių. Atsižvelgiant į tyrimą, Paryžiuje yra apie septynis avilius per vieną kvadratinį kilometrą (2018), Berlyne – šeši aviliai per vieną kvadratinį kilomentrą, Hamburge – apie šešis avilius per kvadratinį kilometrą. Bičių maisto konkurencija taip pat priklauso ir nuo miesto žalumo. Jei mieste žalių plotų yra daugiau, jame gali gyventi ir daugiau bičių. Mūsų laikomų bičių aviliai yra išsidėstę taip, kad bitės medunešės su vietinėmis bitėmis konkuruotų kuo mažiau.
Ar miesto bitės sugels miesto gyventojų?
Bitės yra laukiniai gyvūnai ir įgelti gali. Tačiau, kaip ir didžioji dauguma gyvūnų, bitės gelia tada, kai ginasi. Verta paminėti, kad įgėlusi bitė miršta. Dėl šios priežasties, įgelti žmogui nėra bitės prioritetas. Mūsų laikomos bitės yra specialiai išvestos ir selekcionuojamos būti draugiškomis. Tik retais atvejais šių rūšių bitės gelia žmonėms (stresas, ateinanti audra, jaučiamas stiprus pavojus, stiprūs kvepalai ir panašiai). Taip pat bičių irzlumą labai lemia priežiūra. Ligotos ir badaujančios bitės gali lemti agresyvesnį elgesį. Dėl šios priežasties mes visada stengiames užtikrinti profesionalią bičių priežiūrą.
Verta paminėti, kad vasaros metu miestuose gausu vapsvų ir širšuolų, kurios yra agresyvesnės už bites. Širšuoliai ne tik gelia žmonėms, bet ir medžioja pačias bites. Nors širšės ar vapsvos smarkiai skiriasi nuo bičių, šie vabzdžiai yra dažnai maišomi su bitėmis. Esant bet kokioje aplinkoje yra svarbu žinoti, ar esate alergiškas bitės įgėlimui. Jei turite alergiją – rekomenduojame su savimi visada turėti vaistų. Dėl vaistų rūšių ir naudojimo reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Atsižvelgiant į mokslinę informaciją ir praktiką, tikime, kad bičių laikymas mieste turi daug privalumų. Skatiname susibičiuliauti su bitėmis ir patirti gamtą mieste! Susisiekite su mumis norėdami įkurdinti bites savo aplinkoje.