Pamačius bičių avilius mieste, daugumai kyla daug klausimų ir minčių. Mes kaip miesto bitininkai, padėsime suprasti kas yra miesto bitininkystė ir kokią naudą neša bitės visai mūsų ekosistemai.
Bitės pasaulyje smarkiai nyksta!
Užsienio moksliniai tyrimai rodo, kad kas metus bičių populiacija mažėja po 30%. Kolkas galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje skaičiai laikosi stabiliai, tačiau vakarų pasaulyje šis rodiklis siekia net 40%. Klausimas, kokia tikroji bičių nykimo priežastis iki šiol kelia daug diskusijų. Tačiau moksliniai tryimai įvardija šiuos pagridinius žmonijos padarinius bičių nykimo problemai:
- Intensyvus pesticidų naudojimas – pesticidai, kitaip neonikotinoidai (santykinai nauja insekticidų klasė, kuri paveikia vabzdžių centrinę nervų sistemą ir sukelia paralyžių ir mirtį), turi didžiulį fatališką poveikį bičių populiacijai.
- Monokultūrų laukų – mažina bitėms medingų augalų įvairovę ir šitaip lemia imuninės sistemos sublogėjimą.
- Intensyvi miškininkystė – bitės natūraliai gamtoje randamos yra senų ir storų medžių drėvese. Tačiau su intensyvia miškininkyste mažėja natūralių bičių buveinių.
- Urbanizacija – miestas plečiantis, žmonija vis labiau įtakoja bičių gyvenimo sąlygas.
- Bičių ligos ir kenkėjai – nuo maždaug 1980m. visam pasaulyje plačiai paplito varoatozės erkės. Šie kraujasiurbiai parazitai gali daugintis tik bičių šeimose ir kenkia tiek suaugusioms, tiek jaunoms bitėms. Dėl erkių sukeltos ligos bitės smarkiai praranda imuninį atsparumą ir Ilgainiui jos yra pasmerktos žūti.
Bitės – svarbi ekosistemos dalis
„Jeigu bitės išnyktų nuo pasaulio paviršiaus, žmonija išgyventų neilgiau nei ketverius metus“
Albertas Einšteinas
Jau 30 mln. metų bitės gyvena žemės planetoje ir rūpinasi mūsų aplinka. Jų nauda visai ekosistemai yra itin svarbi. Ar kada pagalvojote, kad be medaus gamybos, bitės yra svarbūs žydinčių augalų, tarp jų – vaisių ir daržovių, apdulkintojai. Jungtinės Tautos apskaičiavo, kad bičių ir kitų apdulkintojų per metus atliekamą darbą galima įvertinti 153 mlrd. eurų. Taip pat, net 70% mūsų valgomo maisto apdulkina bitės. Todėl Einšteinas net neklydo pabrėždamas bičių svarbą mūsų gyvenimams.
Išgelbėkime nykstančias bites priimdami jas į miestus ant savo pastatų stogų
Miestuose aplinka bičių populiacijai yra palankesnė dėl bitėms tinkamų augalų ir gėlių gausos. Miestuose bitės randa įvairiausių medžių bei krūmų parkuose, skveruose ir žaliosiose zonose, daugybė visokių gėlyčių žydi žmonių terasose, balkonuose, ant palangių, prie namų. Taip pat bitės gyvendamos ant stogų yra daug aukščiau nuo žemes, kas atstoja jų natūralią buveinę – dreves aukštai medžiuose. Bičių šeimos gyvendamos aukščiau yra mažiau pasiekiamos drėgmės padarinių. Gyvendamos bitės ant stogų, gali netrukdomos pakilti ir nusileisti į savo avilius. Jų pakilimo takai nesikerta su žmonių erdvėmis, tad tiek žmones išlieka saugūs, tiek bites ramios.
Miesto bitininkystė užtikrina saugias sąlygas bičių gyvenimui. Miestuose bičių mirtingumas sumažėjo nuo 30% iki 18% dėl šių priežasčių:
- Medingų augalų įvairovė visą sezoną – miestų parkai, skverai, žaliosios zonos, pilnos žydinčių gėlyčių žmonių terasos, balkonai ir suteikia bitėms įvairovę medingų augalų nuo pat pavasario iki rudenio, taip užtikrinant, kad bitės turės pakankamai maisto saugiai peržiemoti.
- Pastatų stogai atkuria bičių natūralią buveinę – bitės gamtoje natūraliai gyvena aukštai medžių drėvese. Taip yra labiau apsaugotos nuo įvairių kenkėjų ir turi geresnias klimato sąlygas gyventi.
- Mažiau drėgmės ir šiltesnės žiemos – bitėms vieną didžiausią išgyvenimo grėsmę daro per didelė drėgmė. Aviliai būdami aukštai ant pastatų stogų yra sausesni ir miestai užtikrina bitėms šiltesnes žiemas, taip mūsų apdulkintojos gali lengviau žiemoti suvartodamos mažiau maisto atsargų.
- Bendruomenės kūrimas ir jaunosios kartos švietimas – vis labiau mūsų jaunoji karta tolsta nuo gamtos. Bičių aviliai su šeimomis mūsų miestų aplinkoje yra puiki galimybė edukuoti ir šviesti visuomenę apie bičių svarbą mūsų ekosistemoje.
- Nėra pesticidais purškiamų laukų – kaip jau prieš tai minėjome, pesticidai gali būti fatališki bičių šeimų gyvavimui. Miestuose pilnai išvengiame rizikos nuo pesticidų naudojimo.
Mes, Urbanbee.lt miesto bitininkai, esame pirmieji Lietuvoje teikiantys profesionalias miesto bitininkystės paslaugas ir dirbame su socialiai atsakingais ir aplinką tausojančiais verslais bei organizacijomis. Miesto bitininkystė yra pagrindinė mūsų veikla ir mes siūlome įvairias paslaugas: pilna bičių šeimų priežiūra, stiprios bičių šeimos ir avilių įkurdinimas, medaus išsukimas, bitininkystės mokymai, seminarai ir edukacijos apie bites ir jų svarbą. Siekiame išsaugoti nykstančias bites priimdami bites į miestus. Šviesdami ir edukuodami visuomenę, kuriame aplink save tvarią, sąmoningą ir ekologišką miestų bendruomenę.
Miesto bitininkystė – nauda miestams ir jų gyventojams
Įsileidus į miestus bites, kurios yra vieni svarbiausių gyvūnų užtikrinant augalų biologinę įvairovę ir tobulinant genetinį fondą, gaunama labai didelė nauda visam miestui ir jame gyvenantiems žmonėms. Sumažėjus šių vabzdžių populiacijoms miestų parkai ir sodai netektų svarbiausio savo apdulkintojo, vien vėjo šiam darbui atlikti nepakanka.
- Miesto bitės apdulkina augalus ir padeda miestas tapti žalesniais. To pasekoje miesto bitininkystė, valo orą, mažina miestų taršą ir suteikia mums daugiau deguonies.
- Miesto medus gali sumažinti alergijų žiedadulkėms poveikį. Pavyzdžiui Vilniaus medus gali padėti vilniečiams kurie turi žiedadulkių alergiją. Vartodami medų surinktą iš lokaliai augančių augalų nektaro tampa vis atparesni žiedadulkėms kurios supa juos dieną iš dienos ir taip sumažina savo alergijas.
- Lietuva yra bičiūlių kraštas ir bičių tema yra itin įdomi. Švietimas, edukacijos ir seminarai apie bičių svarbą jaunąjai kartai yra lengvai pasiekiami per miesto bitininkystę. Taip pat bitės padeda kurti darnias ir aplinką tausojančias bendruomenes.
Draugiškos bitės ir švarus miesto medus, tai miesto bitininkystė
Pamačius bičių avilius mieste nereiktų išsigasti, o kaip tik dabar matome, kad galime pasidžiaugti, nes bitės suteikia tiek daug naudos mūsų aplinkai. Būdami miesto bitininkai, mes susiduriame su įvairiausiais sklandančiais mitais apie bites ar medų. Visada stengiamės edukuoti visuomenę ir šitaip griauname mitus.
Taikios bukfasto bičių šeimos
Iš prigimties bitės yra taikios ir nelinki žmonėms blogo, nebent žmogus kesintusi į bičių šeimos saugumą ar avilį. Tačiau bitės ant stogų, visiškai netrugdo aplinkinių žmonių, nes bičių skraidymo takai yra aukščiau nei, kad žmonės vaikšto. Gyvendamos aukštai, bitės iškart pakyla ir skrenda darbuotis – rinkti nektarą ir žiedadulkes. Reiktų pridurti, kad tinkamai prižiūrimos bitės, nesukelia jokios grėsmes. Urbanbee.lt aviliuose įkurdintos bitės yra iš specialiai išvestos, bukfasto veislės linijos, todėl nėra agresyvios ir nepuola žmonių. Bukfasto bičių šeimos yra darbščios, ramios ir pasižymi itin gražia spalva.
Miesto medus – neužterštas ir neturi pesticidų
Kiekvienas miesto bitininkas patikslins, kad miesto medus yra švarus ir atitinka visas sveiko ir kokybiško medaus normas. Pasauliniai moksliniai tyrimai rodo, kad miesto medus atitinka visas švaraus medaus normas. Mes darome laboratorijose medaus tyrimus ir žinome, kad mūsų miesto medus yra švarus nuo 7 sunkiųjų metalų randamų maisto produktuose. Turime Vilniaus medaus bičių sunešto iš pačios Lietuvos sostinės augalų ir Kauno medaus iš Lietuvos žaliausio miesto. Londone kur miesto bitininkystė yra plačiai paplitus miesto medus dėl savo kokybės yra itin vertinamas. Pagrindinis pliusas tai yra, kad miesto medus neturi pesticidų!
Kitą syki pamatę bičių avilius mieste, pasidžiaukime bičių nešančia nauda miestams ir mūsų bendruomenėms. Pasidarykime po nuotrauką ir pažymėkite @Urbanbee.lt socialinėje medijoje. Dalinkimės ir kurkime aplink save tvarią, sąmoningą ir ekologišką bendruomenę.
Sveiki,įrengiant bitiną ant stogo ,greičiausiai susidursi su kt. gyventojų prieštaravimu.Kad būtų legalu,ar reikia kokio nors leidimo?
Sveiki, kolkas bėdų neturėjome. Reikia turėti pastato savininko/ų sutikimą laikyti bites ant stogo. Taip pat reikia atitikti visus bičių laikymo reglamento reikalavimus.