MIESTO BITININKYSTĖ

Nuo 1999 iki 2012 metų, Londone 220% padaugėjo miesto bitininkų.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti keista, tačiau medų renkančios bitės randa daug palankesnę aplinką miestuose (net ir labai dideliuose), o ne laukuose, kuriuose intensyviai vystomas žemės ūkis. Pasaulyje vis daugėja asociacijų, kurios bando įkurdinti bičių šeimas miestuose, nes dėl pesticidų ir monokultūrinės žemdirbystės, aplinka kaime joms darosi nepalanki. Bičių populiacija smarkiai mažėja visame pasaulyje (iki 30% kasmet). Klausimas, kokia tikroji bičių nykimo priežastis iki šiol kelia daug diskusijų. Tačiau pagrindinės ir dažniausiai įvardijamos bičių nykimo priežastys Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje yra žemės ūkio intensyvinimas bei dideli monokultūrų plotai. Mokslininkai teigia, kad intensyvus pesticidų, kitaip neonikotinoidų (santykinai nauja insekticidų klasė, kuri paveikia vabzdžių centrinę nervų sistemą ir sukelia paralyžių ir mirtį), naudojimas turi didžiulį fatališką poveikį bičių populiacijai. Kai bites paveikia neonikotinoidai, jos patiria šoką ir užmiršta kelią namo (galima sakyti, kad tai tam tikra vabzdžių Alzheimerio versija). Be pesticidų bitėms mirtiną pavojų kelia varoatozės erkės. Šie kraujasiurbiai parazitai gali daugintis tik bičių kolonijose ir kenkia tiek suaugusioms, tiek jaunoms bitėms. Dėl erkių sukeltos ligos bitės gali netekti kojelių ir sparnelių. Ilgainiui jos pasmerktos žūti.

Miestuose aplinka bičių populiacijai yra palankesnė dėl bitėms tinkamų augalų ir gėlių gausos. Miestuose bitės randa įvairiausių medžių bei krūmų parkuose, skveruose ir žaliosiose zonose, daugybė visokių gėlyčių žydi žmonių terasose, balkonuose, ant palangių, prie namų. Taip pat bitės gyvendamos ant stogų yra daug aukščiau nuo žemes, kas atstoja jų natūralią buveinę – dreves aukštai medžiuose. Bičių šeimos gyvendamos aukščiau yra mažiau pasiekiamos drėgmės padarinių. Gyvendamos bitės ant stogų, gali netrukdomos pakilti ir nusileisti į savo avilius. Jų pakilimo takai nesikerta su žmonių erdvėmis, tad tiek žmones išlieka saugūs, tiek bites ramios. Tarp miestų, bandančių taikyti tokį požiūrį, taip pat yra Londonas, Paryžius, Melburnas. Paryžiuje ant stogų įsteigti ištisi bičių ūkiai, ten pristatyta gausybė avilių, o bitėmis rūpinasi pavieniai entuziastai ir net savivaldybės. Augalų ir žiedų įvairovė didmiesčiuose nepalyginti didesnė nei ta pačia kultūra apsėtuose neaprėpiamuose laukuose, kurie dar ir purškiami cheminiais preparatais. Be medaus gamybos, bitės yra svarbūs žydinčių augalų, tarp jų – vaisių ir daržovių, apdulkintojai. Jungtinės Tautos apskaičiavo, kad bičių ir kitų apdulkintojų per metus atliekamą darbą galima įvertinti 153 mlrd. eurų.

Skaityti plačiau apie miesto bitininkystę, draugiškas bites ir jų naudą mūsų miestams bei gyventojams.

STRAIPSNIAI ŽINIASKLAIDOJE

PRIIMKITE BITES Į SAVO DRAUGIJĄ!

Susisiekite

Įveskite savo duomenis ir palikite žinutę. Būtinai su Jumis susisieksime.


UAB "Miesto bitininkai"
Direktorius Paulius Chockevičius
Tel.: +370 613 31592
El. paštas: info@urbanbee.lt

Dirbame 24/7 valandas per parą. Ir visada randame sprendimą prisitaikyti laiką prie kliento poreikių.

Užsisake miesto medų atsiemimo būdu, galite aplankyti mus Radvilų dvaro g. 2a, Kaunas 48319 iš anksto sutartu laiku. Kitu atveju atsiųsime Jums bičių suneštą medų per paštomatus arba pristatysime patys.

Pirkinių krepšelis