Miesto bitininkystė -tvarus sprendimas jūsų verslui

Kaip miesto bitininkystė prisideda prie darnaus miesto vystymosi ir padeda verslams tobulinti savo socialinės atsakomybės politiką

Klimato krizė ir biologinės įvairovės nykimas nebėra tik gamtininkų ar aktyvistų vystoma tema. Tai tampa kasdieniu diskursu visuomeniniame gyvenime. Žmogus nėra tik individuali asmenybė, bet ir dalis visuomenės ir platesnės sistemos – miesto, šalies ar visos planetos, tad aplinkosaugos problemos liečia kiekvieną žmogų kaip sistemos dalį. Gera žinia, jog būtent kolektyvinė atsakomybė ir buvimas dalimi sistemos leidžia pasidalinti ta atsakomybe ir prisidėti prie problemų sprendimų.

Miesto gyventojai ir verslai

Didžioji dalis visuomenės gyvena miestuose, yra atitrūkę nuo gamtos ir jos svarbos emocinei bei fizinei sveikatai. Miesto gyventojai dažnai nesijaučia aplinkos dalimi ir gyvena atskirai nuo juos supančios gamtos, kas mažina atsakomybės jausmą ir norą prisidėti prie jos išsaugojimo. Tačiau, kiekvienas miesto gyventojas turi galimybę prisidėti prie savo aplinkos išsaugojimo ir vystymosi.

Verslai, kaip ir miesto gyventojai priklauso miestų sistemai, ir kaip sistemos veikėjai yra atsakingi už savo aplinką

 

Lyg šiol, verslai veikė kaip atskira esybė, tačiau, pastaruoju metu vis daugiau verslų atsisuka atgal į gamtą ir ieško sprendimų kaip dirbti išvien su ja. Vis daugiau įmonių vadovų yra sąmoningesni, jie suvokia esą miesto ir aplinkos ekosistemos dalimi.

 Verslai pradeda atkreipti dėmesį į tai, kokią atsakomybę neša savo aplinkoje kaip sistemos narys ir kokią įtaką gali daryti tvariam vystymui.

Bičių globa yra vienas iš būdų kaip verslai gali prisidėti prie darnios miesto plėtros ir aplinkos atkūrimo jau šią akimirką.

 Mūsų klientai dalinasi savo sėkmės istorijomis kaip bitės jų aplinkoje prisideda prie apdulkintojų išsaugojimo. 

Džiugu, kad yra tokių žmonių kaip Paulius (ir jo komanda), kurie išmano tai, ką daro ir tuo mėgaujasi – pasakojimai, argumentai, paaiškinimai ir pavyzdžiai puikiai išsklaidė visas stereotipines „kas jeigu“ baimes ir abejones, tad gana greitai „įsivaikinome“ keletą šeimų ir miesto bitininkų padedami vis dar su jomis gyvename. Iš tiesų net džiaugiamės, kad bent nedidele dalimi prisidedame prie bičių išsaugojimo
Urbanbee.lt partneris Eastnine
Giedrė Žūkaitė-Jefimovienė
Client Experience Officer
Komandos formavimas kartu su Urbanbee.lt

Auganti socialinės ir aplinkosaugos atsakomybės svarba

Nors socialine atsakomybe besirūpinančių verslų daugėja, vis dėlto, reikalingos griežtesnės priemonės paskatinti daugiau įmonių sekti geruoju pavyzdžiu ir imti veiksmų vardan aplinkos išsaugojimo. 

Verslo socialinė ir aplinkosauginė atsakomybė gali būti apibūdinta visuotinai pripažintu modeliu Environmental Social Governance ar ESG. 

Aplinkos apsauga, socialinė atsakomybė ir valdysena (angl. Environmental, Social & Governance, ESG) – tai trys pagrindiniai veiksniai, į kuriuos atsižvelgiama, vertinant įmonės tvarumą ir poveikį visuomenei. Šis modelis nėra naujiena. 

Jungtinės Tautos pirmą kartą paminėjo ESG konceptą 2004  kaip priemonę paskatinti investuotojus galvoti apie ilgalaikes investicijas ir aplinkos pokyčius, darančius įtaką verslams bei visai ekonomikai. ESG ataskaitą apima aplinkosauginiai ir socialiniai veiksniai.

Aplinkosauginiai ESG veiksniai – tai įmonės veikla mažinant taršą, rūšiavimas ir žaliavų perdirbimas, atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas ar mažesnės šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos, bioįvairovės indekso aplinkoje didinimas. 

Socialiniai ESG veiksniai apibrėžia santykį su darbuotojais ir aplinkinėmis bendruomenėmis, o valdysena reiškia paties verslo modelio ir tiekimo grandinės tvarumą, skaidrią bei nekorumpuotą įmonės veiklą.

Griežtėjantys ESG reikalavimai

Ilgą laiką ESG kriterijai veikė kaip rekomendacinė gairės, o ne privaloma priemonė. Tačiau nuo 2024 metų Europos Sąjunga kaip dalį Europinio Žaliojo Kurso (angl. European Green Deal) pradeda griežtinti ESG reikalavimus.

Organizacijos privalo pateikti informaciją apie tai, kaip jų verslo veikla veikia planetą ir jos žmones, bei kaip jų darnaus vystymosi tikslai, priemonės ir rizikos paveikia verslo finansinę būklę. 

Nuo 2025 metų ES įmonės, priklausančios NFR Direktyvai (Non-Financial Reporting Directive) ir turinčios daugiau nei 500 darbuotojų, privalės pateikti ESG ataskaitas metų gale šalia įprastinių finansinių ataskaitų. Kasmet į ESG privalomąjį sąrašą bus įtraukta vis daugiau įmonių, o 2028 metais ir Trečiųjų Šalių verslai privalės pateikti socialinės atsakomybės ataskaitas.

Bioįvairovės indeksas kaip tvarumo pastangų indikatorius

 

Dauguma įmonių imasi skaičiuoti savo anglies dioksido pėdsaką ir ieško būdų kaip sumažinti energijos sąnaudos ar investuoja į miškų atkūrimo projektus. Nors šie sprendimai yra tikslingi, tačiau jų veiksmingumas pasiteisina tik po ilgų procesų, reikalaujančių laiko ir plataus mąsto resursų. 

Vis dėlto, nors anglies dioksidas yra pirminis klimato kaitos taikinys, dažnai šie apskaičiavimai būna netikslūs, o kiti faktoriai kaip bioįvairovė yra nustumiami į antrą planą.

Urbanbee.lt atlieka aplinkos biologinės įvairovės indekso nustatymą, pasitelkiant laboratorinius medaus bei žiedadulkių tyrimus.  

 

Bičių aviliai ant pastatų stogų suteikia galimybę imtis veiksmų dabar, o ne laukti kada sodinukas taps mišku. 

Bičių globa tiesiogiai prisideda prie biologinės įvairovės ir apdulkintojų išsaugojimo, kas yra kertinis sveikos ekosistemos pamatas – sveika ir žalia ekosistema pati reguliuoja anglies dioksido perteklių bei filtruoja kitus teršalus. 

Kaip ir žmonės, apdulkintojai yra ekologinės sistemos dalis, bene pati svarbiausia. Apdulkintojų veikla teigiamai veikia augmeniją, kuri sugeria šiltnamio dujų perteklių.

Kaip bičių globa teigiamai veikia aplinką
(aplinkosauginiai veiksniai):

Kaip bičių veikla teigiamai veikia socialinę aplinką ir įmonę (socialiniai ir valdysenos veiksniai):

 

Vis daugiau investuotojų, rinkdamiesi, kur nukreipti investicijas, atsižvelgia ne tik į įmonės veiklą, bet ir vertina ją pagal ESG kriterijus. Ryžtas įsipareigoti ilgalaikiams pokyčiams signalizuoja įmonės gebėjimą prisitaikyti prie kintančių sąlygų ir vadovybės galimybes valdyti potencialią riziką. Aviliai įrodo įmonės įsipareigojimą tvariam vystymui ir prisitaikymą prie kintančios aplinkos, kas pritraukia investuotojų ir visuomenės pasitikėjimą.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pirkinių krepšelis